Dnipro University of Technology — Compliance with the Time
            Новини кафедри та університету
04.04.2016

Новий європейський орієнтир НГУ - Естонська Республіка

Успіхи Естонії в освіті, науці та політиці надихають нас

20- 23 березня 2016 року відбувся офіційний візит під егідою Міністерства освіти і науки України представників українських національних та регіональних контактних пунктів програми ЄС "Горизонт -2020" до Естонської республіки. Національний гірничий університет представляв автор цієї інформації керівник регіонального контактного пункту "Безпечна, чиста та ефективна енергетика" зазначеної програми, начальник Науково-дослідної частини професор Р.О. Дичковський.


Українська делегація разом із нашими естонськими партнерами під час тренінгу 

 У рамках цього візиту наша делегація відвідала два найповажніших вищих навчальних заклади цієї країни - Талліннський класичний університет і Талліннський політехнічний університет, де навчається, відповідно, 8 та 13 тисяч студентів.  За структурою й кількісним складом професорсько-викладацького і допоміжного персоналу обидва ВНЗ схожі на Національний гірничий університет.  Вищою в естонських університетах є частка іноземних студентів, що складає близько 10 % від усіх бажаючих отримати вищу освіту у цих вишах. 

У Талліннському університеті, як суто класичному вищому навчальному закладі, перевага надається підготовці студентів за гуманітарними дисциплінами. Заслуговує на увагу університетська телестудія. До її роботи широко залучаються студенти. Тут створюються здебільшого "короткометражки",  які досить часто представляються на міжнародних і національних конкурсах. Делегація отримала запрошення до участі у найближчому конкурсі університетських фільмів  "Балтійске літо". Зазначимо, що відеостудія нашого університету "Юність"  могла б достойно представити українську кінематику на цьому заході. 

Щодо міжнародної співпраці, то за програмою ЄС "Горизонт - 2020" науковці цього університету беруть участь у 8 проектах. Причому у пяти  із них вони виступають координаторами. Загальнодоступними є програми міжнародної студентської мобільності. З цією метою у бібліотеці університету розташовано спеціальний електронний пристрій, у якому на карті світу представлено усі партнерські організації, де студенти Талліннського університету можуть пройти стажування.

Слід зазначити, що програми студентських обмінів не викликають в університетської молоді великого бажання взяти в них участь. Це викликано, у першу чергу, високим рівнем надаваних освітніх послуг в університеті та впевненістю самих студентів у можливості отримання відповідних знань навіть без потреби виїзду за межі Естонії. 


Можна порівняти зовнішній вигляд та інфраструктуру нашого й обох естонських університетів. Звичайно, для кожного із нас стіни Альма матер є найкращими, але архітектурна композиція Національного гірничого університету реально є дуже красивою. На противагу НГУ згадані естонські виші виконані у досить цікавому модерно-промисловому стилі. Скажімо, можна спостерігати вміле поєднання системи комунікацій та вентиляції у новітні форми будівель. Всі будівельні зміни разом із наявністю сучасного оснащення вказують на значні фінансові вливання з боку європейських фінансових структур у розбудову як Талліннського класичного, так і політехнічного університетів.

Основним структурним підрозділом, з яким ознайомилися українці у Талліннському політехнічному університеті, був Центр інноватики. Він є осередком трансферу технологій наукових розробок університету у виробництво. Даний структурний підрозділ володіє не лише потужною матеріальною базою, яка дозволяє проводити сучасні дослідження, але й значну увагу приділяє місцям рекреації. Дослідницькі лабораторії змінюються зонами зелених насаджень. Наприклад,  є дерево,  яке "розмовляє". Цьому дереву можна поставити запитання - відповідь ви отримаєте на екрані комп'ютера.

Технічна освіта в Естонії, як і в Україні, переживає складні часи, тому велика увага приділяється профорієнтації технічних спеціальностей серед школярів. Діти старшого, середнього та навіть молодого шкільного віку запрошуються до участі у роботі різноманітних університетських гуртків. Тут є звичайний лего-ленд для малят, а також столярні, електромонтажні, робототехнічні та інші гуртки, що дають можливість пізнати дітям складні технічні системи  нашої життєдіяльності. Саме так із шкільної лави формується склад майбутніх студентів. 


Дерево, що розмовляє 

 Також не можна не поділитися фото співробітників Центру інноватики. Видно, що тутешні мешканці теж мають досить хороше почуття гумору. Серед почесних працівників цього структурного підрозділу є собака, який, щоправда, не має окремої заробітної плати, проте знаходиться на повному харчовому забезпеченні.


Штат Центру інноватики Талліннського політехнічного університету 

 У цьому університеті проводяться різні конкурси та олімпіади, в яких беруть  участь діти з усієї країни. Такий досвід варто перейняти також і нашій вищій школі. 

Тестова база Талліннського політехнічного університету є насправді дуже потужною. Тут присутні віртуальні лабораторії, 3-D-принтери, потужний парк комп'ютерної техніки з сучасним програмним забезпеченням та інше унікальне обладнання. Все це дозволяє студентам та молодим вченим проводити навчання та виконувати науково-дослідні роботи на високому рівні.

Для зацікавлених у співпраці із естонськими партнерами у програмі ЄС «Горизонт 2020» для загального користування надано загальний перелік консорціумів науковців, що формують заявки за цією програмою. На сайті etis.ee естонською мовою представлено проекти, які готуються до подачі, де координаторами є як естонські науковці, так і їх європейські колеги. Це такий собі аналог загальноєвропейського сайту проектів  cordis.eu. Естонські партнери досить відкриті для співпраці з українськими вченими, оскільки нас поєднує однакова ідеологія проведення досліджень і ми є досить близькими ментально.

Окремий день відвідин Естонії було присвячено формуванню команди та бюджету проектів за програмою "Горизонт - 2020".  Це відбувалося у формі тренінгу для представників контактних пунктів програми ЄС "Горизонт - 2020" для естонських та українських науковців. Його проводили відомі спеціалісти із написання заявок за цією програмою Уллі Муст (Естонія), Вінсент Катард (Франція), Вітторіо Мореллі (Італія).

Тренінг складався із окремих секцій. На особливу увагу заслуговував матеріал щодо формування бюджету проекту (математичне визначення зарплати учасників проекту), створення команди, можливості задіяння так званих контракторів та субконтракторів для виконання окремих завдань заявки. Всі ці знання були новими і вкрай важливими, оскільки ґрунтувалися на практичному досвіді тренерів.

Таллінн нас вітав легко морозною, але дуже приємною погодою -  засніженими вуличками і поважно розміреним буттям. Відсутність суєти та невиправданих «різких рухів» викликає відчуття стабільності та впевненості у подальшому розвитку цієї невеликої країни. Досвід Естонії у входженні до Європейського Союзу  для нас дуже важливий. Ця пострадянська держава досить впевнено увійшла у загальноєвропейську сім’ю. Її успіхи надихають нас використовувати цей досвід, а естонські партнери щиро подають нам руку допомоги у цьому процесі. 

Роман Дичковський, начальник НДЧ НГУ

Фото автора і Артура Воронича


До списку



Services

Schedule

Social networks

Facebook
YouTube
© 2006-2024 Інформація про сайт