Dnipro University of Technology — Compliance with the Time
            Новини кафедри та університету
20.05.2015

НОВИЙ УКРАЇНЕЦЬ ВІКТОР ВЕРЕТЕННІКОВ

Усміхнений, освічений, сучасно мислячий, енергійний, талановитий, працьовитий, успішний - всі ці епітети пасують Віктору Олександровичу Веретеннікову. Цей чоловік не потребує представлення, його знають всі.

І юна студентська аудиторія, 18-літні майбутні гірники, які приїхали з усіх куточків області й України, бажають знати все про старшого колегу. Цьогорік відомий письменник, сценарист, кінопродюсер, підприємець святкує свій славний ювілей. НГУ, який раніше називався Дніпропетровським гірничим інститутом, - це його alma mater, тому випускник розпочав ювілейну Веретеніану саме з нашого ВНЗ. І цим Віктор Олександрович нам дорогий і рідний. Саме в нього варто навчатися молодим людям, як бути успішними, і перемагати.

Оплесками зустріли студенти героя наших днів В.О. Веретеннікова, якого супроводжував ректор НГУ, академік НАН України Г. Г. Півняк. Зала Центру культури української мови ім. О. Гончара була переповнена студентами, викладачами, професорами і доцентами НГУ. Вокальний дівочий гурт «Мальви» та чоловічий вокальний ансамбль вітали бенефіціанта чудовими українськими веснянками, народними та сучасними піснями.

Ми говорили цього дня про віхи складного і яскравого життя пана Віктора, про різні іпостасі цього дивовижного чоловіка. Адже він унікальна людина, яка гартувалася, долаючи перешкоди й негаразди. Став режисером власної долі, починаючи з юності, не маючи ніякої підтримки. Про таких говорять- людина, яка зробила себе сама - Self-made man.

Віктор Олександрович, що називається, робоча кісточка. Народився 22 серпня 1940 р. у Дніпропетровську. Батько був електрослюсарем, дід - машиністом, мама дбала про господарство. Раннє дитинство його було обпалене війною. В повоєнні роки - голодний спринт, полювання по порожніх крамницях, стояння у довжелезних чергах. Малий завжди знав, де що дають: у крамниці на Пушкіна – хліб, на Карла Маркса - пшоно. Дитячі долоні були пообписувані номерами в черзі.

Закінчив залізничний технікум і 1959 р. за покликом серця добровільно вирушив до Сибіру, працював у далекій тайзі монтажником-висотником, тягнув високовольтні лінії електропередач, руки примерзали до дротів. Романтик в екстремальних умовах, хоча міг би без клопотів залишитися вдома, в теплі й затишку. Зате у 20 років став виконробом. Служив у армії, ненавидів команду «Ко мнє!» З армії вступив спершу до педінституту, але відчув - це не його стезя. Успішно закінчив Дніпропетровський гірничий.

Віктор не шукав легких доріг, це йому було нецікаво. Завжди йшов шляхом найбільшого спротиву. Спочатку очолив невеличкий напівживий завод, тривалий час був керівником молочного комбінату. Та спершу працював на нім вантажником, а потім, збагатившись роками досвіду, створив перше в Україні акціонерне товариство, яке і сьогодні серед найбільших і найкращих – «ЗЛАГОДА», комбінат Придніпровський. І слово ж яке обрав для назви свого комбінату! А потім і для назви солодкої смачної продукції, і для кіностудії. Вслухаймося в це слово ЗЛАГОДА – «лагідний, ладити, залагоджувати» – у ньому містяться поняття «мир», «співпраця», «взаєморозуміння». Але то все було потім. А на початках терпів насмішки скептиків, заздрісників, «доброзичливців», які казали: «Наївна ви людина, нічого у вас не вийде!» А він мріяв про міжнародний сертифікат якості продукту (який комбінат отримав потім у Європі), про те, щоб люди не крали і не халтурили, щоб мали добрий заробіток. Все це сьогодні на комбінаті відбулося.

Віктор Олександрович не звернув зі свого шляху, коли на подвір'я його успішного підприємства вдиралися озброєні бандити, виконуючи команду високопоставлених босів: «Комбінат у Веретенникова відібрати!» Казали: «Віддай підприємство – не матимеш проблем!» Він бився за свої права, за інтереси тисяч людей, які йому повірили, писав викривальні статті, - а його насмішкувато називали «дисидентом». Він відмовлявся виконувати злочинні накази політичних «вождів», коли стояв перед реальною загрозою втратити волю і навіть життя.

Народний депутат першого та четвертого скликання Верховної Ради України, Віктор Веретенніков не став «кнопкодавом», а створив свою політичну силу, боровся за втілення в життя депутатських проектів щодо справедливих законів, дотримувався головного і назавжди встановленого правила: «Не можна торгувати совістю».

Він був і залишається мрійником, романтиком. Його вабила з дитинства поезія. Проте якось відомий поет В. Корж порадив йому кинути віршування і зайнятися прозою. І незабаром друком вийшли перші оповідання, повісті, а згодом і романи. Віктор Олександрович - член Національної спілки письменників України з 1992 р., автор романів «Волчий гон», «Потерянный рай», «Дикий табун», «Скачки», «Беркуты», «Запороги», «Заграва», «Гетьман», низки повістей і оповідань.

Цього дня письменник презентував дві літературні новинки - книгу, до якої увійшли три романи та книгу Сергія Штанька «Країна Злагода Віктора Веретеннікова» («Академвидав», Київ, 2015). Остання нагадує нам роман Джека Лондона «Мартін Іден», яким читач захоплюється вже понад сто років. Молодий моряк намагався стати письменником для того, щоб змінити свою класову приналежність і заслужити любов дівчини. А досягнувши світового визнання, розчарувався у коханні, грошах і людях, які його оточували. А Віктор Веретенніков сказав, що він не розчарувався.

Віктор Веретенников є автором кіносценаріїв художніх фільмів «Потерянный рай», «Дикий табун», «Заграва», поставлених за його романами; лауреатом премії ім. О. Довженка та премії ім. Л. Українки за кінематографічну діяльність, лауреатом літературної премії ім. В. Підмогильного.

Але він не лише продюсер фільмів та вистав, співрежисер, але й … актор. У квітні минулого року письменник презентував в НГУ свій новий роман «Гетьман», присвячений історичній постаті гетьмана України Богдана Хмельницького. В державному музично-драматичному театрі ім Т. Шевченка було поставлено виставу «Шалене кохання гетьмана», яка мала успіх на сценах нашого міста, а також у Києві, та інших театрах країни.

Минув рік, протягом якого було написано кіносценарій за романом і створено фільм з однойменною назвою. 14 травня ц.р. в кінотеатрі «Кіноправда» відбулася прем’єра фільму, на якій червоною доріжкою пройшла творча група фільму, виконавці головних ролей, київські актори К. Лінартович (Б.Хмельницький) та Фатіма Горбенко (Гелена) і … Віктор Веретенников (владика, який благословив гетьмана), актор, автор сценарію і продюсер.

Студентка першого курсу Діана Шаріфова артистично прочитала уривок із роману «Гетьман». Присутні з задоволенням переглянули рекламний ролик однойменного фільму «Гетьман», в якому яскраво висвітлено непросту долю однієї з ключових постатей в історії України, гетьмана Богдана-Зиновія Хмельницького. Глядач дізнається з фільму про історичну місію гетьмана, про таємниці його особистого життя. Фільм надзвичайно актуальний сьогодні, коли кордони України порушено, точиться війна на Донбасі, розв’язана сепаратистами та державою - північною сусідкою. Ця стрічка знайде відгук в душі кожного українця, якому небайдужа доля України, її історія, сучасність і майбутнє. Захоплюючий сюжет, динамічні і суперечливі події того часу, яскраві персонажі, розкішна режисерська та операторська робота спонукають думати, співпереживати, робити висновки, дозволяють поглянути на вже укорінені уявлення по-новому.

Ректор НГУ, академік НАН України Геннадій Григорович Півняк у своєму виступі поділився враженнями від фільму «Гетьман», на прем’єрі якого він нещодавно побував, і закликав усіх присутніх неодмінно переглянути цей цікавий фільм. Він порадив студентам наслідувати життєвий приклад нашого випускника В. О. Веретеннікова і вручив йому престижну нагороду НГУ – «Знак подяки» за успішну творчу діяльність. І закінчив виступ сонцесяйною усмішкою і словами: «Хто хоче бути успішним і щасливим, нехай вступає і закінчує Національний гірничий університет!».

Мовилося також про меценатство В. О. Веретеннікова, який є креативним творцем цікавих змістовних митецьких проектів. Його коштом:

- відбувається вже 15 років Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль мистецтв «Зі Злагодою в серці!», який є єдиним в Україні безкоштовним фестивалем, за участь в котрому учасники не лише не сплачують вступних внесків, але й отримують призи й подарунки, путівку в мистецтво, чудову можливість розкрити і розвивати свої таланти;

- здійснюються театральні постановки в Дніпропетровському академічному театрі ім. Т. Шевченка, такі вистави, як «Шалене кохання Гетьмана», «Запороги», «Заграва»;

- поставлено художній фільм «Гетьман», створено низку сценаріїв;

- надано гуманітарну допомогу у вигляді медичного обладнання для лікарні ім. Мечникова, завдяки якій стало можливим лікування бійців АТО.

Згадали і про безліч нагород, дипломів, призів, якими пошановано багатогранну діяльність Віктора Олександровича. Веретенніков – новий українець, європеєць, який творить Європу вдома, в Україні, відповів на запитання студентів, викладачів і професорів. Зокрема, сказав, що в його творчих планах є створення нового роману під назвою «Брати», в якому віднайдуть зображення останні суспільно-політичні події в Україні.

А ще він любить танцювати і співати, і за своє хобі теж інколи отримує призи. Цього дня присутні змогли послухати у його виконанні (щоправда, в запису) знаменитий світовий хіт «Бесаме мучо».

Наостанок виступили директор ЦКУМ ім. О. Гончара доц. НГУ І. К.Цюп’як, та координатор ЦКУМ ім. О. Гончара С. Є. Ігнатьєва, які привітали талановитого письменника і підприємця В. О. Веретеннікова та висловили впевненість в тому, що це не остання творча його зустріч в НГУ.

Бенефіціант дарував свої книги присутнім, а сам отримав від адміністрації НГУ розкішний оберемок рожевих орхідей. Урочиста імпреза завершилася традиційним колективним фотографуванням.

Уклінно дякуємо ректору НГУ, академіку НАН України Г. Г.Півняку за всебічну підтримку діяльності ЦКУМ ім. О. Гончара. Дякуємо проректору НГУ Ю. Т. Хоменку за сприяння, науковій бібліотеці НГУ, зокрема, директору О. Н. Нефедовій, О.Ф. Костіній та З.І. Гарназі за добру організацію виставки творів та публікацій талановитого автора. Дякуємо директору культурно-освітного Центру НГУ Н.В. Луценко за музичний супровід нашого літературно-мистецького ранку, методисту Р. Івченко та завлабу А. Зайко - за підготовку фотопрезентації, дякуємо журналістам та працівникам ІАЦ НГУ, студентам і викладачам, учасникам заходу.

Леся СТЕПОВИЧКА, співробітник ЦКУМ ім. О. Гончара, автор сценарію та ведуча заходу

Фото Альони Леонович (відеостудія «Юність» НГУ)


До списку



Services

Schedule

Social networks

Facebook
YouTube
© 2006-2024 Інформація про сайт