Dnipro University of Technology — Compliance with the Time
            Новини кафедри та університету
24.06.2015

Вчений з Дніпра знайшов спосіб забезпечити Україну газом

Сьогодні в Україні повним ходом йдуть наукові розробки, спрямовані на видобуток власного газу. Головний дослідний центр знаходиться в Дніпропетровську при Національному гірничому університеті. Саме тут під керівництвом доктора технічних наук, професора НГУ, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки Володимира Бондаренка сталося наукове відкриття, завдяки якому наша країна невдовзі зможе сама забезпечувати себе блакитним паливом. Володимир Ілліч поділився з «ДВ» секретом національно значущого наукового експерименту, що проводять в лабораторії університету.

У лабораторії знаходиться кліматична камера, вартістю близько 90 тисяч доларів. На вигляд вона схожа на величезний холодильник. І тут дійсно можна заморозити все, що завгодно, навіть – природний газ.


За словами вченого, газ може знаходитися в декількох фазових станах: газоподібному, зрідженому і твердому. Твердий стан виходить, коли вода і газ під певним тиском і температурою перетворюються в газовий лід. В одному кубічному метрі такого льоду близько 200 кубічних метрів газу. Це дуже хороша упаковка для транспортування блакитного палива.
Щоб отримати скраплений газ, потрібні високий тиск і низька температура, що досить енерговитратно. Хоча при цьому отримати газогідрат набагато простіше.


– Ми працюємо над інноваційними проектами, один з яких – газогідратні технології, – розповідає Володимир Ілліч. – Йдеться про отримання так званих газогідратів з шахтного газометану. Такий газ можна транспортувати куди завгодно і використовувати для побутових потреб.

За словами вченого, як правило, частину газометану на місці переводять в електроенергію. А частина – просто випускається в повітря. Новими технологіями використання ресурсу почали займатися близько п’яти років тому. Проект схвалило Міністерство освіти України, було виділено бюджетне фінансування.


– Групою наукових співробітників, до якої увійшли фахівці Івано-Франківського інституту нафти і газу та Полтавського технічного університету ім. Ю. Кондратюка, ми створили спеціальну лабораторну базу, – розповідає Володимир Бондаренко. – У результаті отрималт зразки газогідратів. Сьогодні ми в процесі створення промислової установки, яка вже в наступному році повинна почати перетворювати шахтний метан в газогідрати.


Володимир Ілліч поділився цікавим фактом: щорічно в Україні викидається сотні мільйонів кубічних метрів шахтного газометану в повітря. Його цілком можна використовувати для опалення будинків. До того ж, для побутових потреб такий газ підійде більше, ніж з 50 шахт України, 10 з яких знаходяться на території Дніпропетровської області.


– Якщо тягнути трубопровід з кожної свердловини – вийде дуже дорого, – продовжує вчений. – Наша оригінальна технологія полягає в тому, щоб на місці перетворювати газ в газогідрати і доставляти його на поверхню у вигляді «брикетів». А потім переводити «лід» назад в газ. Таке виробництво не витратне. Тож вартість опалення для населення повинна знизитися.


Нинішнє завдання вчених – скоротити час створення газогідратів до декількох секунд. За словами дніпропетровського вченого, сьогодні над подібним завданням працюють в багатьох країнах.


 – У сучасному світі вже близько 10 років газогідратний бум. Він пов'язаний з тим, що на нашій планеті знаходиться величезна кількість природних газогідратів, які знаходяться на дні океанів і морів по всій планеті. Число порівняно з кількістю кисню на землі, – розповідає Володимир Бондаренко. – Передові країни світу, такі як США, Англія, Німеччина, Японія, ведуть широкомасштабні наукові дослідження зі створення спеціального обладнанні для вилучення з підводних надр газогідратів. Японці вже почали видобуток поблизу своїх островів. І в 2017 році приступають до широкомасштабного впровадження цих технологій.

Дніпропетровськ не відстає від світових наукових розробок. Існують перспективні проекти з видобутку придатних газогідратів з дна Чорного моря.


– Ще до сумних подій в Криму ми вже почали проводити в районі Ялти промислові роботи, – розповідає вчений. – Там дійсно велике родовище газогідратів, всього 5 метрів під дном ... Ми призупинили проект після анексії Криму, але продовжуємо наукові дослідження. Зараз працюємо над створенням штучних газогідратів. Маємо 5 патентів на одержання і використання газу, розробку відповідних технологій створення газогідратів. Займаємося удосконаленням фазових переходів. Упевнений, незабаром у нас знову з'являться умови для вилучення газогідратів з дна моря. Адже берегова лінія в України є і буде.

Олена Андрющенко, кореспондент газети «Днепр вечерний»


До списку



Services

Schedule

Social networks

Facebook
YouTube
© 2006-2024 Інформація про сайт