Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
            Новини кафедри та університету
01.10.2015

Інновації в університетах: стан та шляхи підвищення ефективності комерціалізації результатів науково-технічних розробок

В НГУ відбулася регіональна робоча нарада щодо питання інновацій в університетах за участю заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи.

До Національного гірничого університету 29 вересня прибули представники більшості вищих навчальних закладів Дніпропетровщини, які поділилися досвідом і своїм розумінням питання комерціалізації наукових розробок, а також основних проблем розробки інноваційних проектів, трансферу технологій у виробництво. Нарада відбулася під головуванням заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи.

 Перед початком наради заступник Міністра Максим Стріха оглянув виставку науково-технічних досягнень Національного гірничого університету.

IMG_9704.jpg

  Зокрема, про шляхи підвищення ефективності комерціалізації науково-технічних розробок розповів ректор Національного гірничого університету, академік НАН України Геннадій Півняк, зазначивши, що у гірничому сьогодні існує потужна інноваційна структура, до складу якої входять інститути подвійного підпорядкування (Навчально-науковий Інститут гірничої та металургійної електроенергетики гірничого університету МОН та НАН України, Навчально-науковий Інститут педагогіки вищої технічної освіти Національного гірничого університету, створений спільним наказом МОН України та НАПН України, Навчально-науковий Інститут економіки промислового розвитку гірничого університету МОН та НАН України) науково-освітні та навчально-наукові центри, науково-навчально-виробничі комплекси та інші структурні підрозділи. Крім того, Науково-освітній центр (НОЦ) «Стійкість геотехнічних систем: процеси, явища, ризики» як грант Фонду цивільних досліджень і розвитку США (CRDF) – перший пілотний проект в Україні створено з метою об'єднання науково-дослідних і освітніх колективів, що сформувалися на базі наукових шкіл Національного гірничого університету, в науково-освітній центр міжнародного рівня. Діяльність центру спрямовано на поєднання підготовки висококваліфікованих фахівців та вирішення фундаментальних і прикладних задач, що стоять перед людством у XXI столітті, з використання сировинних та енергетичних ресурсів Землі. До участі залучено понад десять кафедр університету. У рамках технічного оснащення НОЦ створено три лабораторії унікального обладнання (лабораторія геофізики, математичного моделювання та ГІС-технологій, фізико-хімічна лабораторія, лабораторію геомеханіки).

IMG_9781.jpg

В НГУ також створено науково-навчальний центр «Проблеми високоефективного використання енергетичного потенціалу геотехнічних систем України» за пріоритетним напрямом наукових досліджень і розробок «Енергоефективність». За результатами реалізації проектів в центрі створено шість лабораторій унікального обладнання (енергоефективності електромеханічних систем, радикальних технологій отримання енергетичної сировини, систем використання низькопотенційного тепла, альтернативних джерел енергії, електричних та гібридних автомобілів, систем подрібнення сировини).

IMG_9787.jpg

Центр інноваційного розвитку гірничого університету проводить аналіз наукового та дослідницького потенціалу гірничого університету всебічно підтримує впровадження програм і проектів інноваційного розвитку вузу, в тому числі шляхом бюджетного, програмно-цільового та закордонного фінансування відповідно до науково-технічних програм. Бізнес-інкубатор НГУ зосереджує свою діяльність на класичних функціях: інформаційна, освітньо-консалтингова, інкубування малого бізнесу. Спільні презентації центрів університету "Ярмарок можливостей" стали унікальним заходом, де студенти різних ВНЗ міста мають змогу на одному майданчику ознайомитись з потужною інфраструктурою різноманітних культурних і технічних науково-освітніх осередків НГУ.

За підтримки Держадміністраціїї Дніпропетровської області та за участі ІТ-компаній Дніпропетровщини реалізується проект створення студентського коворкінг-центру інновацій (на створення центру інвестовано 840 тис. грн.). Головна мета центру – створення інноваційного, творчого середовища для креативних студентів для їх самореалізації у різних галузях знань. Інноваційну діяльність національного гірничого університету націлено на спільне з бізнесом проведення комплексу заходів, спрямованих на розширення обсягу фундаментальних, пошукових та прикладних досліджень, що мають технологічну спрямованість і перспективу комерційної реалізації, проведення першочергових досліджень для виявлення можливих замовників і споживачів наукомісткої продукції на європейських ринках, оволодіння сучасними алгоритмами міжнародного трансферу технологій.

IMG_9814.jpg

Але академік Геннадій Півняк не лише поділився досвідом, але й зробив ряд критичних зауважень і побажань щодо удосконалення інноваційної діяльності університетів, яким вкрай потрібна підтримка державних інституцій України, бізнес структур та наукових організацій.

На нараді також виступили з доповідями науковці Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара, Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна, Дніпродзержинського державного технічного університету.

IMG_9833.jpg

У протокольному рішенні регіональної робочої наради за участю вищих навчальних закладів Дніпропетровської області на тему «Інновації в університетах: стан та шляхи підвищення ефективності комерціалізації результатів науково-технічних розробок», підписаного заступником Міністра освіти і науки України М. Стріхою, визначено питання, які потребують нагальної уваги.

  Протокол наради завантажити за посиланням.

ІАЦ НГУ

Фото Альони ЛеоновичДо списку© 2006-2022 Інформація про сайт