Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
            Новини кафедри та університету
07.10.2017

Виставка «маленьких книг» у бібліотеці НГУ

Книги бувають різними. Існують навіть такі, які не можна прочитати без найпотужнішої оптики. Однак, крім неймовірно маленьких видань, в світі існує маса мініатюрних книг, які так полюбилися колекціонерам і шанувальникам мистецтва.

Сучасні мініатюрні книги створюються за допомогою методу фотомеханічного репродукування. Він уможливлює зменшення тексту майже безмежно. Така технологія винайдена досить недавно (у другій половині XIX століття), але перші міні-книги згадуються ще в творах античних авторів задовго до того, як було винайдено книгодрукування. Відомо, що в першому столітті нашої Ери вже існувала мікроскопічна рукопис знаменитої поеми Гомера «Іліада». Вона була написана на такому маленькому і тонкому пергаменті, що його можна було помістити в горіхову шкаралупу.

Що ж таке мініатюрна книга? У країнах колишнього СНД мініатюрним вважають видання в обкладинці, у якого максимальний розмір блоку не перевищує 100х100 мм. У європейських країнах і США ці параметри не повинні перевищувати 3 дюймів, тобто 76 мм. Але серед мініатюрних видань виділяються ті, які навіть на тлі 3 дюймів виглядають малими, - це мікрокниги, розмір яких не більше 10х10 мм.

Слід зазначити, що перші мініатюрні книги були рукописними, в основному релігійного спрямування : рукописні Біблії, часослови, молитовники. Їх виготовляли на замовлення аристократів, членів королівських сімей, дворянської знаті. Для плетіння поряд з папером і картоном також застосовували дорогі види шкір, перли, черепахові кістка, карбування, а також срібло і золото.
Після появи перших друкованих книг в Західній Європі з'явилися і друковані міні-видання.

Наприклад, найбільш ранню друковану міні-книгу видав в 1468 році учень Йоганна Гутенберга Петер Шеффер у м. Майнц.
Поряд з молитовниками і Біблією широкого поширення набули різні календарі, поради подорожуючим в дорозі, тобто книги практичного змісту.
Пізніше стали друкувати поезію, а також історичні твори. У XIX ст. з’явилися словники, альманахи, світські хроніки.
Міні-книги були дуже популярні в Німеччині, Англії і Франції. Із Західної Європи «маленька книга» вирушила подорожувати в слов'янські країни, де найбільше поширення подібних видань відбулося в XIX столітті. Характерно, що спочатку це була дитяча література.

Зазначимо, що перше масове виробництво мініатюрних книг налагоджено в кінці XIX в. на території України. Франц Олександрович Йогансон та його «Південно-Російське Книговидання» у Києві і Харкові поклали початок друкування мініатюрних книг. Було випущено три серії маленьких книг «Крихітка» та «Ліліпут».
Це були словники, навчальні посібники та довідкова література, які користувалися великою популярністю. Вони мали оригінальний, зручний і привабливий формат 55х75 мм., Були бездоганні в поліграфічному виконанні і багаторазово перевидавалися. Книги в м'яких обкладинках були доступними для широкого загалу. Ціна книги в м'якій обкладинці коливалася від 5 до 15 копійок. Для заможних покупців пропонувалися видання в більш солідних, твердих палітурках. Ціна серії цих книг у твердій обкладинці становила 10 рублів.

До честі Франца Йогансона, в його магазинах постійно був великий вибір книг українською мовою, і це в той час, коли діяв «Закон про цензуру», що забороняв видавати оригінальні твори українською мовою і українські переклади з російської та іноземних мов. У 1892-1894гг. були видані українською мовою «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник» І. Котляревського. Тричі виходив «Кобзар» Т. Г. Шевченка.

Таким чином, Йогансон вперше в видавничій практиці почав випуск міні-книг масовим тиражем. В цілому було випущено більше 120 назв книг загальним тиражем понад 2 млн.екземпляров. На 1-й Всеросійській виставці друкарської справи 1895 року в Петербурзі його фірма була удостоєна Почесного диплома.
У фондах нашої бібліотеки колекція мініатюрних книг нараховує більше 500 одиниць зберігання - це словники, географічні атласи, путівники, пісенники, але левову частку від цього складають, звичайно ж, видання художньої літератури - високі зразки української, російської та зарубіжної класики.
Слід зазначити, що за багато років перебування в фондах такі книги вперше виставлені для широкого огляду і всі ми - і читачі, і бібліотекарі - маємо унікальну можливість доторкнутися і уважно розглянути це маленьке диво, продукт людської винахідливості, шедевр поліграфічного мистецтва, яким є мініатюрна книга
Особливе місце на цій виставці займають три книжки : унікальне видання, нестаріюча книга, яка з'явилася на світ в 1574 році - «Азбука» Івана Федорова; факсимільне видання «Юності чесне зерцало або Показання до життєвого обходження» ( «Зеркало» було видано відповідно до духу петровських реформ й датується 1717 роком); факсимільне видання Байки Івана Крилова (видання 1835 року).

Мініатюрні видання часто служили предметом гострих дискусій - це примхи поліграфістів чи серйозна книжкова продукція?
Незважаючи на те, що більшість подібних книг аж ніяк не дешеві сувеніри, та призначені вони не для повсякденного користування, ці зразки мистецтва книговидання довели своє право на існування, підкоряючи читачів своїм розміром і високою якістю поліграфічного виконання.

Наталя Вітрук, завідувач відділу науково-технічної бібліотеки НГУ

До списку© 2006-2022 Інформація про сайт